Tutkimuksella kohti tasa-arvoista työelämää

Hyvinvoinnin tulevaisuuden mestarikurssi 6.-27.3.2019

04/03/2019

WeAll-hanke on mukana Työterveyslaitoksen, Kelan ja Suomen Akatemian Strategisen tutkimuksen järjestettävässä mestarikurssissa, joka käsittelee suomalaisen yhteiskunnan keskeisimpiä kysymyksiä. Kurssin sisällöt rakentuvat STN:n ohjelmien mukaisesti.

Kurssilla kuullaan Strategisen tutkimuksen ohjelmien huippututkijoita ja mietitään, millaisia eväitä tutkimus voi antaa päätöksenteon tueksi rakennettaessa hyvinvoivaa yhteiskuntaa. Kurssi on jaettu neljään kokonaisuuteen, jotka pidetään maaliskuun aikana: 6.3. Osallisuuden edistäminen, 13.3. Hyvinvointiin ja elämäntapoihin vaikuttaminen, 20.3. Kohti uutta sosiaalipolitiikkaa ja 27.3. Palvelut hyvinvoinnin lähteenä. Kurssi pidetään Helsingissä Kelan auditoriossa.

WeAll-hankkeen tutkimustuloksia esittelee mestarikurssilla keskiviikkona 6.3. tutkijamme Tytti Steel Helsingin yliopistosta.

Seuraa tapahtumaa livenä.

Paikka: Kelan auditorio, Nordenskiöldinkatu 12, Helsinki

Aika: 6.3., 13.3., 20.3. ja 27.3. klo 9 – 11

Pieni aamiainen on tarjolla klo 8.30 alkaen.

6.3. Osallisuuden edistäminen: Miten osallisuus onnistuu eri elämäntilanteissa olevien ihmisten näkökulmasta?

13.3. Hyvinvointiin ja elämäntapoihin vaikuttaminen: Miten ihmisten elintapoihin voidaan vaikuttaa? Tuoko teknologia tähän uusia vaikuttavia tapoja?

20.3. Kohti uutta sosiaalipolitiikkaa: Millainen sosiaaliturva-uudistus Suomeen tulisi tehdä?

27.3. Palvelut hyvinvoinnin lähteenä: Miten hyvinvointia tuottavaa palvelujärjestelmää tulisi suunnata tulevaisuudessa?

Tutustu ohjelmaan ja ilmoittaudu Hyvinvoinnin tulevaisuuden mestarikurssille täällä.

bursa escort